Powered by HuraTips.Com

0

Your Cart is Empty

Hvordan håndtere fisken du fanger

september 12, 2017 4 min read

Ørret- og harrbestandene er under mer press enn noen gang før; antall rovdyr som hegre, sagnekk, oter, mink og spesielt skarv øker jevnt år for år; abstraksjon, nedslamming og forurensning påvirker mange av våre elver alvorlig; på toppen av det hele blir vi sportsfiskere mer og mer effektive til å fange den fisken som finnes takket være fremskritt innen teknikker, inkludert Euro-nymphing/Tsjekkisk nymfing og Micro Thin-linjer, pluss gjenoppblomstringen av den eldgamle teknikken til Tenkara. Som et resultat må vi sportsfiskere ta ekstra vare på fisken vi fanger.

Mens drivbåt fisket Bitterroot-elven i Montana for noen år siden informerte guiden meg om at det ble anslått at mesteparten av fisken i elven ble fanget et halvt dusin ganger i løpet av året. Jeg er sikker på at det samme gjelder ørret og harr i mange sterkt fiskede britiske farvann. Så det er viktig at vi, med få unntak, returnerer fisken vi fanger trygt til vannet og at vi tar vare på deres akvatiske habitater.

Så hvordan sørger vi for at vår dyrebare fisk er tilstrekkelig beskyttet? I ingen spesiell rekkefølge tilbyr jeg deg følgende forslag:

  • Bruk kroker uten mothak. De forårsaker betydelig mindre skade på fisk, sportsfisker, landingsgarn og klær. Etter å ha fisket uten mothaker i over 17 år med fluer ned til størrelse 30, er jeg overbevist om at jeg ikke mister mer fisk med mothaker enn jeg gjorde med mothaker.
  • Fisk med så tung tippet du kan slippe unna med. Overlang spilling av fisk på lette snører øker risikoen for dødelig anaerob oppbygging av melkesyre i vevet deres, spesielt i varmt sommervann som har lite oppløst oksygen. Selv om jeg er en stor forkjemper for veldig lette fluesnøre for ørret- og harrfiske (1 til 3 vekt), bruker jeg sjelden tippet finere enn 0,13 mm diameter (en oppgitt bruddbelastning på 4lb 12oz), og faller bare ned til 0,10mm (3lb) når du fisker fluer i størrelse 24 eller mindre. Jeg vet at relativt tykk, stiv tippet kompromitterer presentasjonen av små fluer, men dette kan dempes til en viss grad ved å knytte flua inn i en løkkeknute (Rapala Knot eller Perfection Loop) som lar flua bevege seg mer fritt. Mens jeg fisket i New Zealand for noen år siden, fisket jeg med hell en Willow Grub i størrelse 18 på 0,18 mm (7,9 lb) tippet. Noen vil si at fisken vil bli skremt av synet av en tykk tippet: Jeg tror dette er en myte siden da jeg fester en klype fluorescerende flytende kitt til den tykke (0,5 mm diameter) baken på lederen min når jeg skifter fra min tørrflue oppsett til nymfefisk Jeg har jevnlig fisk ta kittet.
  • Håndter fisken så lite som mulig og hold den ute av vannet så kort tid som mulig. Hvis en fisk har kjempet hardt og du må fjerne fisken fra vannet for å avkroke eller fotografere den, gi den tid til å komme seg i nettet i vannet før den tas ut av oksygentilførselen (det tar tid før melkesyren er fjernet fra fiskens vev: tenk på hvor lang tid det tar en sprinter å få pusten tilbake etter at de har blitt anaerobe: hvis du stoppet dem med å gispe etter pusten, ville de dø!!!!).
  • Håndter aldri fisk med tørre hender (det vil fjerne beskyttende slim) og aldri klem en fisk som strever siden den kan knuse vitale organer, spesielt svømmeblæren som fisken bruker for å regulere oppdriften (harr kan være et reelt problem når de sliter) & hold aldri en fisk høyt oppe eller over en hard overflate (bare i tilfelle den hopper ut av hendene dine).
  • Hvis du, som meg, tar bilder av mange av fiskene dine, har du kameraet lett tilgjengelig og med alle innstillinger som allerede er gjort slik at prosessen ikke tar mer enn noen få sekunder. Jeg bruker et Olympus TG4 vanntett kompaktsett i programmodus og -0,3 stopp eksponering. Jeg holder den festet til en strikksnor i en åpen jakkelomme, klar for umiddelbar enhåndsbruk. HVIS DU ER DU ER I TILL SLIPPE FISKEN UTEN Å TA ET BILDE.
  • Hvis en fisk har kjempet til utmattelse, sørg for at du gjenoppliver den grundig ved å holde den vendt mot strømmen før du slipper den. Altfor ofte har jeg sett fisk sluppet ut for tidlig bare for å se dem snu opp ned eller sette seg fast i et ugressbed og deretter dø.
  • Når du vasser, spesielt i grunne grusaktige rifler og bassenghaler, hold øye med rene flekker med grus og unngå å stå på dem, da de godt kan gyte rødder. På de fleste elver gyter ørret i oktober og november (så sent som i februar på noen krittbekker). Harr gyter i april på de fleste bekker. Laks gyter vanligvis mellom oktober og februar. Sjøørreten gyter vanligvis om høsten.
  • Bli involvert i å beskytte og forbedre vannmiljøene ved å bli med og om mulig delta aktivt i arbeidet til byråer som Wild Trout Trust, Riverfly Partnership, din lokale Rivers Trust & Salmon & Trout Conservation UK. (Jeg vil si mer om Riverfly-partnerskapet og deres prøvetaking av virvelløse dyr for å overvåke elvenes helse i en senere blogg).
  • Hvis klubbens ledelsespolicy inkluderer strømpe med tamme, oppdrettede triploider, prøv ditt beste for å overtale dem til å slutte. Jeg har ugjendrivelige, statistisk signifikante bevis på skaden på villørreten og harren på en av mine lokale elver som følge av utsetting av store mengder overdimensjonert brun- og regnbueørret. Min fangstrate på de ikke-fylte delene av denne East Yorkshire-elven er to til tre ganger høyere enn på den fylte delen.
  • Hvis klubbens ledelsespolicy inkluderer å fjerne alle overhengende grener og biter av nedsenket rusk, slik at medlemmene enkelt kan kaste, prøv å overtale dem om at det ikke er bra å kunne kaste til der fisken ikke lenger lever (ødelegg en fisks hjem og den vil flytte på og se etter en annen, sannsynligvis i en annen klubbs ustyrte fiske hvis det er en i samme elv).

Uten DIN HJELP vil våre fiskerier fortsette å lide under den snikende nedgangen som jeg har sett på de fleste elver i løpet av de over 60 årene jeg har fisket. De eneste unntakene jeg har sett er de nordlige industrielvene der den forurensende industrien har kollapset og hardtarbeidende grupper (som SPRITE i Sheffield-området) har kjempet for å bringe dem tilbake til livet.


Rapala Loop Knot, størrelse 20 Agapetus Pupa & 0,16 mm tippet

Rapala Loop Knot, størrelse 20 Agapetus Pupa & 0,16 mm tippet
 

 
"Hold dem våte" og "gjenoppliv før slipp"

Rene flekker med grus kan gyte røde!

Rene flekker med grus kan gyte røde!

Euro Nymphing. Tackle, methods and flies.

Euro Nymphing. Tackle, methods and flies.

oktober 25, 2023 5 min read

     My favourite methods of fly fishing are dry-fly or sight-fished nymphs/bugs, but particularly during the winter, when fishing on spate rivers, the grayling are usually loath to rise to a dry fly and the water is too coloured, or the light too poor, to see the fish for sight-fishing. It is then that I resort to a range of nymphing techniques. Of which Euronymphing is my most used technique
Read More
Movement in your fly when fishing dry fly. Give it a twitch!

Movement in your fly when fishing dry fly. Give it a twitch!

juni 22, 2023 3 min read

Frank Sawyer and Oliver Kite showed nymph-fishers the value of the induced take when nymph-fishing and stillwater fly-fishers are aware of the importance of applying movement to lures. However, many of the dry fly anglers that I see appear to rarely apply movement to their surface offerings, believing that ‘dead drift’ is the most effective way of presenting surface flies. 
Read More
Carbon, Cane & Fibreglass Fly Rods. Let's talk about it.

Carbon, Cane & Fibreglass Fly Rods. Let's talk about it.

februar 15, 2023 5 min read

In the early 1960s when I first started fishing split cane was still the most popular rod-making material and fiber glass was just starting to become popular. However my first ever coarse fishing rod was made of ash butt & middle sections with a greenheart wood tip. My first fly rod, bought in the early 1960s, was a second hand 9’ cane rod built by E. Kerry of Lockton, a small village near Pickering.
Read More
My favourite flies for Grayling fishing in Winter

My favourite flies for Grayling fishing in Winter

desember 08, 2022 6 min read

 Presentation is another critical factor in achieving success & grayling are just as unpredictable with respect to this. Sometimes they want a fly ‘on the drop’ & often they will travel quite a distance to take a fly as it slowly sinks. So there are times that it doesn’t pay to fish a fast-sinking, heavily weighted fly.
Read More